Programul rabla pentru sobe va începe luna viitoare
Românii care dețin sobe vechi au acum posibilitatea să le înlocuiască cu unele mai eficiente și ecologice, grație noului program Rabla pentru sobe, lansat de Ministerul Mediului. Începând din luna februarie, gospodarii vor putea beneficia de o subvenție de până la 10.000 de lei pentru achiziția unei sobe moderne.
Programul Rabla pentru sobe a fost conceput ca un proiect pilot, menit să sprijine gospodăriile din mediul rural în tranziția către soluții de încălzire mai eficiente și mai prietenoase cu mediul. Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a explicat că guvernul va acoperi 70% din costul noilor sobe, dar nu mai mult de 10.000 de lei. Lansarea acestui program în februarie este un pas important pentru ca familiile să profite cât mai curând de aceste avantaje.
Programul nu doar că va reduce emisiile poluante, dar va contribui și la îmbunătățirea confortului termic în casele românilor, oferind o soluție mai durabilă pentru încălzirea gospodăriilor.