Botosani: A fost stabilita ordinea partidelor pe buletinul de vot de la alegerile parlamentare

0 107
Biroul Electoral de Circumscripție Județean Botoșani a stabilit,
miercuri, în urma unei trageri la sorți, ordinea pe buletinele de vot
a listelor de candidați pentru alegerile parlamentare din 6 decembrie.

La nivelul Circumscripției electorale nr. 7 Botoșani nu au fost depuse
candidaturi independente nici la Senat, nici la Camera Deputaților,
iar pe buletinul de vot pentru Senat vor fi 12 patrulatere, în timp ce
pe buletinul de vot pentru Camera Deputaților vor fi 29 patrulatere.

Tragerea la sorți a avut loc în două etape pentru Senat și trei etape
pentru Camera Deputaților, după cum urmează:

I. Prima etapă – au fost introduse în urnă biletele conținând
denumirea următoarelor partide politice parlamentare: Partidul Social
Democrat(PSD), Partidul Naţional Liberal(PNL), Pro România, Alianța
USR PLUS, Uniunea Democrată Maghiară din România(UDMR) și Partidul
Mișcarea Populară(PMP), care au depus candidaturi în Circumscripția
electorală nr. 7 Botoșani. Ordinea pe buletinul de vot, atât pentru
Senat cât și pentru Camera Deputaților este:

 1.  Partidul Naţional Liberal(PNL)
     2.  PRO România
     3.  Uniunea Democrată Maghiară din România(UDMR)
     4.  Partidul Mișcarea Populară(PMP)
     5.  Partidul Social Democrat(PSD)
     6.  Alianța USR PLUS

II. În a doua etapă participă partidele politice, alianțele politice
și alianțele electorale, altele decât cele parlamentare, care au depus
liste de candidaturi în Circumscripția electorală nr.7 Botoșani. Au
fost introduse în urnă biletele conținând denumirea următorilor
competitori electorali:  Partidul Verde, Partidul Ecologist Român,
Partidul România Mare, Alianța pentru Unirea Românilor, Partidul
Puterii Umaniste (social-liberal), Partidul Noua Românie. Ordinea pe
buletinul de vot, atât pentru Senat cât și pentru Camera Deputaților
este:

7. Partidul Noua Românie (PNR)
8.  Partidul Ecologist Român (PER)
9.  Alianța pentru Unirea Românilor(AUR)
10. Partidul Verde(PV)
11.  Partidul Puterii Umaniste (social-liberal) PPU(s-l)
12.  Partidul România Mare (PRM)

III.  În a treia etapă participă organizațiile cetățenilor aparținând
minorităților naționale, altele decât cele prevăzute la lit. a), care
au depus lista de candidați la Biroul Electoral Central, conform
prevederilor art. 54 alin. (4).
Au depus listă de candidați la Biroul Electoral Central, pentru Camera
Deputaților:
Uniunea Sârbilor din România
Uniunea Bulgară din Banat – România
Forumul Democrat al Germanilor din România
Uniunea Culturală a Rutenilor din România
Federația Comunităților Evreiești din România
Uniunea Elenă din România
Asociația Macedonenilor din România
Uniunea Croaților din România
Asociația Italienilor din România RO.AS.IT.
Asociația Partida Romilor „Pro-Europa”
Asociația Liga Albanezilor din România
Uniunea Ucrainenilor din România
Comunitatea Rușilor Lipoveni din România
Uniunea Democrată Turcă din România
Uniunea Polonezilor din România
Uniunea Armenilor din România
Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România
Se procedează la tragerea la sorți, rezultând următoarea ordine pe
buletinul de vot pentru Camera Deputaților:
13. Uniunea Ucrainenilor din România
14. Asociația Italienilor din România RO.AS.IT.
15. Comunitatea Rușilor Lipoveni din România
16. Uniunea Croaților din România
17. Asociația Partida Romilor „Pro-Europa”
18. Uniunea Bulgară din Banat – România
19. Uniunea Elenă din România
20. Uniunea Armenilor din România
21. Uniunea Democrată Turcă din România
22. Uniunea Sârbilor din România
23. Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România
24. Asociația Macedonenilor din România
25. Federația Comunităților Evreiești din România
26. Uniunea Culturală a Rutenilor din România
27. Asociația Liga Albanezilor din România
28. Forumul Democrat al Germanilor din România
29. Uniunea Polonezilor din România

 

 

 

 

 

 

 

 

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata